Ile ZUS zapłaci przedsiębiorcy po wypadku
Prowadzący działalność gospodarczą nie musi czekać na uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego. Dostanie pieniądze od pierwszego dnia ubezpieczenia
– Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego z tytułu wypadku za 28 dni dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą? W jaki sposób ZUS oblicza ten zasiłek? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Jeżeli zwolnienie lekarskie zostało wystawione na 28 dni, to przedsiębiorca powinien otrzymać zasiłek za wszystkie te dni. Należy się bowiem za każdy dzień orzeczony w zwolnieniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy (niedziel, świąt). A ustala się go według średniej podstawy wymiaru tej składki z 12 miesięcy poprzedzających wypadek. Jego wysokość za jeden dzień ZUS oblicza jako 1/30 miesięcznego zasiłku.
Zawsze 100 proc.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Wynika to z art. 12 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74, ze zm.). I z tytułu tego ubezpieczenia mogą uzyskać zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne w razie wypadku przy prowadzeniu działalności, w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, w tym za czas pobytu w szpitalu. Nie jest więc wymagane przebycie określonego okresu wyczekiwania. Nie ma też znaczenia, jak długo przedsiębiorcy podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu. Te zasady określa art. 8 ust. 1 i 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta