Grafik nie ma znaczenia przy liczeniu pensji za część miesiąca
Zatrudniając nową osobę 15 czerwca, dajesz jej pensję za przepracowane dni, ustaloną według zasad kodeksowych. Nieważny jest tu okres rozliczeniowy ani system czasu pracy
– W firmie obowiązuje równoważny czas pracy i trzymiesięczny okres rozliczeniowy, a pensje są wypłacane w stałej wysokości miesięcznej. Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracy przy pensji zasadniczej 2000 zł? Czy dzielić przez liczbę godzin ustaloną zgodnie z grafikiem pracownika (np. przez 180 godzin, które miał przepracować w miesiącu podpisania/rozwiązania umowy), czy z kodeksowymi godzinami pracy (np. w maju 160 godzin, a w czerwcu 168 godzin? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Prawidłowy jest drugi sposób, a więc podzielenie stałej stawki miesięcznej wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy, obliczonych dla danego miesiąca na podstawie art. 130 kodeksu pracy, a nie z ustalonego dla pracownika grafiku.
Metodyka działań
Gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca, bo zostaje przyjęty do pracy lub też zwolniony w trakcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta