Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kobiety w roli paprotek

28 sierpnia 2009 | Publicystyka, Opinie | Filip Raciborski Jacek Raciborski
Filip Raciborski
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Filip Raciborski
Jacek Raciborski
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Jacek Raciborski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Można sobie wyobrazić, że aby wypełnić wymóg parytetu, partie umieszczą przypadkowe kandydatki w drugiej części list i jeszcze bardziej niż dotychczas skoncentrują uwagę wyborców na liderach – piszą socjologowie

Idea Kongresu Kobiet Polskich, aby poprzez zmiany instytucjonalne zwiększyć udział kobiet w polityce, jest godna poparcia. Niedobra jest jednak jej konkretyzacja w formie przygotowanego projektu ustawy zmieniającej ordynacje wyborcze do Sejmu, sejmików województw, rad gmin i Parlamentu Europejskiego. Zmierza on do ustawowego zagwarantowania co najmniej połowy miejsc kobietom na listach kandydatów do wszystkich tych organów. Chodzi o parytet w znaczeniu równego podziału miejsc na listach wyborczych, co w przybliżeniu odzwierciedla proporcję płci w populacji.

Parytet jest szczególną postacią systemu kwotowego, zazwyczaj określającego minimalny udział konkretnej grupy (podmiotu) w podziale jakiegoś dobra. Gdyby ten pozornie maksymalistyczny projekt, rezygnujący z wcześniej proponowanych niższych kwot (dalej będziemy mówić po prostu o kwotach), został przyjęty, odbyłoby się to ze szkodą dla polskiej demokracji i prawdopodobnie ze szkodą dla samej idei równego uczestnictwa kobiet w polityce.

Polityczne znaczenie płci

Wbrew pozorom uzasadnienie dla konieczności wprowadzenia parytetu nie jest tak oczywiste, jak przedstawiają to inicjatorzy ruchu. Nie każde zróżnicowanie społeczeństwa musi znajdować odzwierciedlenie w jego politycznej reprezentacji. Ludzie młodzi, obywatele najstarsi, mieszkańcy wsi, także osoby niepełnosprawne, są również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8407

Spis treści
Zamów abonament