Duma i zastanowienie
Odzyskawszy niepodległość zaledwie 21 lat wcześniej, we wrześniu 1939 roku Polska stanęła na czele grupy krajów, które powiedziały stanowcze „nie” dalszej ekspansji III Rzeszy Niemieckiej w Europie. Było to „nie” dla pogwałcenia świętego prawa do istnienia naszej ojczyzny. Od obrony terytorium o wiele cenniejsze było jednak biologiczne, intelektualne i moralne przetrwanie narodu polskiego
Atak nastąpił bez wypowiedzenia wojny. Polacy, mimo przeważającej siły niemieckiego, a później i sowieckiego najeźdźcy, walczyli w osamotnieniu przez ponad miesiąc. Przez kolejnych przeszło pięć lat nie ustawali w walce o wolność na frontach II wojny światowej, odtwarzając na ziemi francuskiego, a później brytyjskiego sojusznika rząd Rzeczypospolitej i jej siłę zbrojną, budując także w okupowanym kraju struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
W walkach z Niemcami zmogła nas jedynie ilość i jakość wojennego sprzętu nieprzyjaciela. Duch narodu pozostał niepokonany, a morale polskiej armii rosło z każdą chwilą. Wkroczenie armii ZSRR 17 września przekreśliło nadzieję na dalszą obronę terytorium państwa polskiego.
W dniu napaści III Rzeszy na Polskę dowodzone przez marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego Wojsko Polskie liczyło 1,05 mln żołnierzy. Operacyjne i taktyczne wyszkolenie naszej armii nie było gorsze od wyszkolenia wojsk niemieckiego najeźdźcy. Jednakże siła rażenia armii Rzeszy przewyższała wielokrotnie zdolności bojowe Wojska Polskiego, głównie ze względu na nowoczesność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta