Zwolniony podwładny powinien szukać dobrej pracy
Pracownik, który musiał odejść z firmy ze względu na utratę zdrowia, nie wywalczy renty wyrównawczej z firmy, gdy poprzestał na kiepsko płatnym zajęciu
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 lipca 2008 r. (I PK 12/08). Józefa Ś. składała najpierw karoserie przy taśmie montażowej, a następnie pracowała jako krawcowa i szyła samochodowe tapicerki w Fabryce Samochodów Małolitrażowych. W wyniku wieloletniej monotonnej pracy związanej w wykonywaniem mechanicznych ruchów doznała urazu lewego barku. Gdy lekarze uznali, że nie może dalej pracować na dotychczasowym stanowisku, w 1997 r. firma przeniosła ją tymczasowo na inne, niewymagające wysiłku fizycznego w dziale kontroli jakości. Po trzech latach jednak wypowiedziała umowę w związku z jej utratą zdolności do pracy na dotychczasowym miejscu. Udało się jej znaleźć pracę w firmie ochroniarskiej, ale jej zarobki znacznie zmalały.
W 2005...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta