Gdy uprawdopodobnisz nieściągalność, kosztem będzie odpis aktualizujący
Gdy nie mamy wymaganego prawem potwierdzenia nieściągalności wierzytelności, możemy ją uprawdopodobnić i do kosztów podatkowych zaliczyć odpis aktualizujący
Definitywne odpisanie wierzytelności jako nieściągalnej wymaga najczęściej posiadania dokumentu sporządzonego przez komornika lub przez sąd. Przeprowadzenie egzekucji lub upadłości jest jednak procesem długotrwałym.
Ustawodawca umożliwił więc odpisanie niezapłaconej wierzytelności poprzez tzw. odpis aktualizujący (zob. art. 23 ust. 1 pkt 21 i ust. 3 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 26a lit. a) i ust. 2a ustawy o CIT). Odpisu dokonuje się wcześniej niż w momencie definitywnego uznania wierzytelności za nieściągalną. Wystarczy uprawdopodobnić nieściągalność.
Warunki uznania wierzytelności za nieściągalne oparte są na zamkniętym katalogu dokumentów. Przy odpisach aktualizujących ustawodawca nie zastosował zamkniętego katalogu.
Wiele przesłanek
Przepisy wymieniające sytuacje, kiedy można zastosować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta