Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek z niezapłaconej faktury odzyskasz, korzystając z ulgi na złe długi

21 września 2009 | Dobra firma | Tomasz Król

Przedsiębiorcy mogą skorygować podatek należny od dostawy towarów lub świadczenia usług, jeśli uprawdopodobnią nieściągalność należności

Przy czym ustawa o VAT w art. 89a wprost definiuje, kiedy wierzytelność jest prawdopodobnie nieściągalna i można skorzystać z ulgi na złe długi.

Wystarczy brak zapłaty

Decyduje o tym niezapłacenie (nieuregulowanie) należności z faktury w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Ustawa o VAT nie stawia żadnych wymogów co do sposobu udowodnienia braku zapłaty. Takim dowodem może być wezwanie do zapłaty zignorowane przez dłużnika. Będzie nim też wyciąg bankowy za ten okres, potwierdzający brak płatności. Być może bank prowadzący firmowe konto przedsiębiorcy zgodzi się na wystawienie zaświadczenia, że w danym okresie na konto firmowe nie wpłynęła należność od kontrahenta.

Gdy mamy dwa różne terminy

Przepisy nie rozwiązują jednego problemu przy określaniu terminu 180 dni. Może się zdarzyć, że termin płatności na fakturze będzie się różnił od tego zapisanego w umowie.

180 dni Jeśli minęło tyle czasu, licząc od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, a wierzytelność nie została uregulowana, jej nieściągalność uważa się za uprawdopodobnioną i można skorzystać z ulgi w VAT na złe długi.

Na przykład umowa przewiduje termin płatności 30 dni po zatwierdzeniu protokołem odbioru kolejnego etapu prac budowlanych, a w fakturze wierzyciel określił termin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8427

Spis treści
Zamów abonament