Nienależnie zapłacony podatek odzyska tylko ten, kto nie jest dłużnikiem fiskusa
Nadpłata, a także zwrot podatku są najpierw zaliczane z urzędu, automatycznie, na zaległe i bieżące podatki obciążające danego podatnika wraz z odsetkami za zwłokę
Jest to tzw. zasada zwrotu pośredniego, unormowana w art. 76 ordynacji podatkowej (op). Odnosi się ona zarówno do zwrotu podatku wynikającego z (pierwotnych) zeznań i deklaracji podatkowych, zwrotu na wniosek, jak i nadpłat wynikających z decyzji podatkowych – bez względu na rodzaj podatku i sposób powstania nadpłaty (por. wyrok WSA w Poznaniu z 8 lipca 2008 r., I SA/Po 488/08).
Na zaległe i bieżące podatki
Nie dostaną więc nadpłaty w gotówce ci, którzy mają jakieś zaległości wobec fiskusa. Takie automatyczne zaliczenie nadpłaty dotyczy w praktyce osób, które w ciągu roku rozliczają się z fiskusem samodzielnie, same obliczają i wpłacają zaliczki na podatek dochodowy, a więc przede wszystkim przedsiębiorców.
Nadpłaty zaliczane są także na poczet odsetek za zwłokę przypadających od niewpłaconych lub wpłaconych nieterminowo w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, jeśli ustalono je w decyzji.
Na wyraźny wniosek podatnika urząd zalicza nadpłatę na poczet przyszłych należności podatkowych. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta