Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wymieniajmy tak szybko podręczników do ekonomii

21 września 2009 | Ekonomia | Łukasz Hardt
Łukasz Hardt
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Hardt

Nowatorskie i niestandardowe metody walki z kryzysem muszą też oznaczać sięgnięcie do często mniej znanych modeli ekonomicznych

W niedawnym artykule na łamach „Rz” pt. „Podręczniki ekonomii do wymiany” Jacek Wiśniewski postawił tezę, że współczesna ekonomia poniosła w obliczu kryzysu porażkę, gdyż po pierwsze nie potrafiła go przewidzieć, a po drugie nie jest w stanie zaoferować skutecznych środków zaradczych. Część tez tego artykułu wymaga uzupełnienia, a część skłania do polemiki.

Powiedzenie, że podręczniki do ekonomii nadają się jedynie do wymiany, jest mocnym zarzutem w stosunku do królowej nauk społecznych, jak często się określa ekonomię. Stwierdzenie to implikuje, że ekonomia, przynajmniej ta, która wykładana jest na uniwersyteckich studiach magisterskich, jest bez-

użyteczna i powinna być zastąpiona przez „nową” ekonomię, która byłaby bliższa rzeczywistości i oparta na bardziej realistycznych założeniach. Trudno się zgodzić z tak mocno sformułowaną krytyką ekonomii, i to z kilku powodów.

Co z prognozowaniem?

Nie sposób uznać w pełni stawiany przez Wiśniewskiego postulat metodologiczny, że o wartości teorii decyduje jej zdolność do przewidywania. Bo jak wtedy mielibyśmy oceniać chociażby zasadność przeznaczania znaczących środków finansowych na instytuty meteorologiczne, które przecież nie są w stanie prognozować pogody z wysokim prawdopodobieństwem w perspektywie kilku tygodni?

Nikt jednak nie czyni im z tego powodu zarzutu, nikt też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8427

Spis treści
Zamów abonament