Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa może być kosztowne
Obowiązkiem każdego pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę
Wynika on wprost z kodeksu pracy. Co jednak oznacza? Jakie informacje mogą narazić firmę na szkodę? Czy można zabezpieczyć się przed niekorzystnymi działaniami pracowników? A co robić, gdy do naruszeń dojdzie? Zobaczmy, co mówią obowiązujące przepisy.
Niedozwolona rywalizacja
O tajemnicy handlowej słyszy się wiele. Jednak takiego terminu nie znajdziemy w przepisach prawa. Ustawa z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.) posługuje się pojęciem tajemnicy przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy przez taką tajemnicę rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Tajemnica handlowa jest w tym kontekście „inną informacją posiadającą wartość gospodarczą”. Przykładowo są to listy klientów, kalkulacje cen, technologie wyrobów, szczególnie nowych produktów, umowy handlowe w całości lub w części – wyjaśnia Jarosław Cholewa, prawnik z kancelarii KKPW....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta