Radcowie prawni: nie likwidacja, nie fuzja, lecz nowy zawód
Andrzej Kalwas w obronie istnienia odrębnych profesji radcy prawnego i adwokata nie dokonał pełnego opisu rzeczywistości i nie zidentyfikował zagrożeń dla obu zawodów i ich samorządów – uważa radca prawny, były prezes KRRP
Andrzej Kalwas twierdzi („Po co likwidować zawód radcy prawnego”, „Rz” z 3 września), że status ustrojowy radców prawnych jest właściwy, a prowadzone w Ministerstwie Sprawiedliwości prace nad założeniami do projektu ustawy kreującego nowy zawód są „polityczną grą” i „walką z zawodami prawniczymi”. Jest to nieporozumienie.
Co trzeba wziąć pod uwagę
Należy bowiem wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach zasadniczo zmieniły się realia wykonywania zawodów prawniczych. Usługa radcy prawnego i adwokata stała się również usługą rynkową, a prawnicy są przedsiębiorcami (poza stosunkiem pracy) działającymi w warunkach wolnej konkurencji, również z prawnikami zagranicznymi w Polsce i w ich państwach macierzystych. Znajdą więc wobec nich zastosowanie także wszelkie przepisy regulujące rynek. To po pierwsze.
Po drugie w ostatnich dwóch latach Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło systemowe działania w celu uregulowania bądź uporządkowania wszystkich spraw wiążących się z wymiarem sprawiedliwości i pomocą prawną (zmiany organizacyjne i ustrojowe w sądach i prokuraturze, ustalenie statusu doradców prawnych wraz z określeniem kręgu pełnomocników procesowych, pomoc prawna dla ubogich, egzaminy konkursowe na aplikacje prawnicze oraz szkolenie aplikantów sądowych i prokuratorskich, czas, okres i model aplikacji oraz egzaminu zawodowego radcowskiego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta