Pożyczki w ramach grupy kapitałowej też niosą ryzyko
W czasach spowolnienia gospodarczego kwestia tzw. niedostatecznej kapitalizacji staje się dla przedsiębiorców coraz większym problemem. Z niedawnej interpretacji warszawskiej izby skarbowej wynika, że problem ten dotyczy również podatkowych grup kapitałowych
Zdaniem organu podatkowego (pismo z 26 sierpnia 2009 r., IPPB3/423-334/09-2/ER) udzielanie pożyczek między spółkami z grupy może doprowadzić do podwyższenia podstawy opodatkowania grupy. Należałoby rozpoznać przychód po stronie spółki otrzymującej odsetki i jednocześnie wyłączyć je z kosztów drugiej spółki.
Nie ma wyjątku
Izba uznała, że analiza art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT (mówiących o wyłączeniu z kosztów podatkowych odsetek od pożyczek udzielanych przez podmioty powiązane) prowadzi do wniosku, że ustawodawca nie przewidział żadnych odstępstw, które stawiałyby członków podatkowej grupy kapitałowej (PGK) w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do innych spółek podlegających przepisom tej ustawy.
Rzeczywiście, w ustawie nie znajdziemy w tym zakresie wyraźnych regulacji. PGK jest tworem szczególnym, ale skoro ustawodawca nie wyraził woli wyłączenia jej z zakresu obowiązywania określonych norm, wydawałoby się, że powinny one obowiązywać.
Podatnik powoływał się co prawda na neutralność PGK i dowolność stosowanych cen rozliczeniowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta