Koszt podatkowy u wierzyciela w kwocie netto, przychód u dłużnika brutto
Umorzona wierzytelność staje się kosztem podatkowym, jednak tylko w kwocie netto bez podatku VAT
Podatek ten nie był bowiem wcześniej u wierzyciela zarachowany jako przychód w rozumieniu ustaw o PIT i o CIT. A jest to warunek zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów umarzanej wierzytelności. Jednocześnie dla dłużnika cała wartość umorzonej wierzytelności jest przychodem.
Zobowiązanie obejmuje też VAT
Stanowisko takie organy podatkowe zajmują konsekwentnie od kilku lat. 21 lipca 2006 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy (RO/423-45/06) stwierdził, że „w przypadku dłużnika umorzeniu podlega nie wierzytelność, lecz jego zobowiązanie wobec wierzyciela, obejmujące również podatek od towarów i usług. Tym samym przychodem dłużnika będzie cała wartość umorzonego zobowiązania wynikająca z faktur zakupu, tj. wartość brutto. Podatek od towarów i usług jest bowiem elementem całości zobowiązania. Ponadto zobowiązanie u dłużnika podlega rozliczeniu w kwocie brutto. Wartość netto zobowiązania podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zaś dłużnik jest uprawniony do odliczenia w deklaracji VAT-7 podatku naliczonego określonego tym zobowiązaniem od podatku należnego”.
Brak neutralności u firm powiązanych
Reguły rozliczania kwoty netto u wierzyciela i brutto u dłużnika sprawiają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta