Zbycie całości akcji może być zbyciem przedsiębiorstwa
Zbycie przez spółkę dominującą 100 proc. akcji w spółce zależnej może być zrównane ze zbyciem przedsiębiorstwa i tym samym pozostawać poza zakresem opodatkowania
Tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 29 października 2009 r. (C-29/ 08) w sprawie między Skatteverket (szwedzki urząd skarbowy) a spółką AB SKF.
Sporne odliczenie
Spór dotyczył możliwości odliczenia podatku od wartości dodanej naliczonego od usług nabytych przez spółkę akcyjną SKF w toku transakcji zbywania akcji. AB SKF, będąca jednocześnie spółką holdingową w grupie przemysłowej, zamierzała zrestrukturyzować tę grupę i w związku z tym zrezygnować z jednej ze spółek zależnych, w której posiadała 100 proc. udziałów, zbywając je w całości. Oprócz tego zamierzała również zbyć udział wynoszący 26,5 proc. w innej spółce, w której wcześniej posiadała 100 proc. udziałów i na jej rzecz świadczyła usługi.
Chciała odliczyć VAT naliczony od świadczenia usług nabytych w ramach zbywania akcji spółki zależnej i spółki powiązanej. Szwedzki urząd skarbowy stwierdził, że nie jest to możliwe. Sprawa trafiła do sądu, który zwrócił się do ETS m.in. z pytaniem, czy zbycie przez AB SKF akcji spółki zależnej, w sytuacji gdy jest ona podatnikiem z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta