Organizacja pożytku publicznego nie zawsze bez podatku
Fundacja może prowadzić działalność odpłatną i nie odprowadzać CIT. Będzie tak wtedy, gdy dochody przeznacza na cele statutowe
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie płacą podatku podmioty, np. fundacje i stowarzyszenia, które spełniają dwa warunki:
- ich celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu,
- na te cele przeznaczają swoje dochody.
Zwolnienie ma zastosowanie, jeśli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele statutowe.
Inne zwolnienie (z art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o CIT) obejmuje dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego. Są to organizacje pozarządowe (np. fundacje i stowarzyszenia), które prowadzą działalność społecznie użyteczną i zostały wpisane do KRS jako organizacje pożytku publicznego. Ich dochody są zwolnione z CIT w części przeznaczonej na działalność statutową z wyłączeniem działalności gospodarczej.
Kiedy organizacja pożytku publicznego prowadzi działalność gospodarczą? Spójrzmy do ustawy o działalności pożytku publicznego. Z jej art. 6 wynika, że organizacja może prowadzić działalność odpłatną (czyli za pobraniem wynagrodzenia), która nie jest działalnością gospodarczą. Dochód z działalności odpłatnej musi być przeznaczony wyłącznie na realizację celów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta