Grunt nie podlega uldze meldunkowej
Jedynie sprzedaż budynku mieszkalnego, a nie całej nieruchomości, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Jego wyrok z 30 października 2009 r. (sygn. akt I SA/Wr 1100/09) odbiera nadzieję tym, którzy liczyli, że sądy administracyjne skorygują stanowisko fiskusa, który osobom sprzedającym domy mieszkalne odmawia prawa do ulgi meldunkowej w części dotyczącej dochodu ze sprzedaży gruntu, na którym ten dom stoi.
Liczy się autonomia prawa podatkowego
Chodzi o przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w latach 2007 – 2008 przewidywał zwolnienie od podatku dochodowego przy sprzedaży m.in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w nim, jeżeli podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia (popularnie zwane ulgą meldunkową). I choć przepisy w tym zakresie zmieniły się od 1 stycznia 2009 r., to regulacja wciąż ma zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości kupionych w okresie jej obowiązywania.
WSA we Wrocławiu oddalił skargę na interpretację ministra finansów odmawiającą prawa do ulgi przy sprzedaży nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta