Organy podatkowe muszą kierować się zapisami ewidencji
Kwalifikując nieruchomość dla celów podatku od nieruchomości, organy podatkowe muszą opierać się na ewidencji gruntów i budynków, nie mogą dokonywać samodzielnych ocen
Tak orzekł NSA 29 października 2009 r. (II FSK 854/08).
Spółka zwróciła się z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2004 – 2006. Jej zdaniem posiadane przez nią drogi wewnętrzne były zwolnione z podatku od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol), który w brzmieniu obowiązującym w tym okresie wskazywał, że zwolnieniu podlegają drogi, bez dookreślenia, że muszą to być drogi publiczne. Organ odmówił stwierdzenia nadpłaty.
Uznał, że drogi niezaliczone do jednej z kategorii dróg publicznych nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Skoro podatnik nie posiada drogi wyposażonej w obiekty budowlane związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, to nie można jej uznać za publiczną. Z ustaleń organu wynikało, że zgodnie z zapisami widniejącymi w ewidencji gruntów i budynków spółka nie posiada gruntów oznaczonych jako drogi (dr).
Spółka wniosła skargę do WSA, jednak została ona oddalona przez sąd,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta