Uczestniczysz w targach międzynarodowych, sprawdź jak rozliczyć związany z tym VAT
miejsce świadczenia usług I Przedsiębiorcy biorący udział w międzynarodowych imprezach targowych często stają przed dylematem, na jakich zasadach, kto i w którym kraju powinien rozliczyć podatek od związanych z tym usług i dostaw towarów
Zgodnie z art. 53 dyrektywy 2006/112/WE miejscem świadczenia usług oraz świadczenia usług pomocniczych związanych z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową, naukową, edukacyjną, rozrywkową lub podobną, taką jak targi i wystawy, w tym świadczenia usług przez organizatorów takiej działalności, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonana.
Przepis ten znalazł odzwierciedlenie w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT. Wynika z niego, że miejscem świadczenia usług takich jak targi i wystawy a także usług do nich pomocniczych jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone.
Oznacza to, że nie tylko usługi organizatorów targów, ale także wszystkich firm, które świadczą usługi pomocnicze związane z targami, podlegają obecnie opodatkowaniu w państwie, w którym usługi te są faktycznie świadczone.
W kraju
Jeżeli usługa świadczona jest dla zagranicznego wystawcy na targach odbywających się w Polsce, to należy takiemu kontrahentowi wystawić zwykłą fakturę VAT ze stawką właściwą dla danej usługi.
PrzykładPolska firma wykonała w listopadzie usługę montażu stoiska na targach w Polsce. Usługobiorcą była firma z Niemiec. Polska firma powinna wystawić fakturę ze stawką 22 proc. VAT, nawet jeżeli firma z Niemiec podała
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta