Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto kogo kupi, czyli czas na fuzje

30 listopada 2009 | Ekonomia | Eliza Więcław
Największe banki są dużo wydajniejsze od reszty, dlatego dążenie do zwiększenia skali działania wydaje się uzasadnione. Im niższy wskaźnik C/I, tym bardziej efektywny jest bank.
źródło: Rzeczpospolita
Największe banki są dużo wydajniejsze od reszty, dlatego dążenie do zwiększenia skali działania wydaje się uzasadnione. Im niższy wskaźnik C/I, tym bardziej efektywny jest bank.

Fuzje banków w Polsce są nieuniknione – twierdzą finansiści. Nie są jednak zgodni, kiedy się one zaczną

Doradcy z firmy McKinsey & Company uważają, że pierwsze przejęcia i fuzje będą prawdopodobnie miały miejsce już w przyszłym roku. Skąd ta pewność? Wynika ze słabości niektórych zagranicznych właścicieli banków działających w Polsce. Dziś już nikt nie mówi, że Bank Zachodni WBK może zostać sprzedany. Bankowcy zastanawiają się, kiedy to się stanie i kto BZ WBK kupi. Nie ustaje dyskusja, czy jednak amerykański Citi nie sprzeda Banku Handlowego, a niemiecki Commerzbank – BRE. Jeszcze w ubiegłym miesiącu analitycy nie wykluczali, że belgijski KBC pozbędzie się Kredyt Banku.

– Poza dwoma największymi bankami, czyli PKO BP i Pekao SA, większość właścicieli pozostałych dziesięciu największych może rozważać sprzedaż – twierdzi Radosław Przybył, partner McKinsey & Company. – W obecnej sytuacji rynkowej żadnego scenariusza nie można wykluczyć.

Również właściciele mniejszych banków będą wystawiać je na sprzedaż, np. niemiecki WestLB szuka kupca na swój polski bank. Zagraniczni właściciele banków działających w Polsce, którzy dostali rządowe wsparcie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8486

Spis treści
Zamów abonament