Formalne wymogi blokują zwracanie nieruchomości
Trwające po kilkadziesiąt lat i do dziś niezakończone postępowania reprywatyzacyjne każą szukać nowych sposobów wyjścia z tej sytuacji
Zgodnie z art. 99 k.p.a. zawieszenie postępowania obliguje organ administracji do podjęcia działań w celu jego dalszego prowadzenia.
– Organ może wystąpić do sądu powszechnego o ustanowienie kuratora spadku lub kuratora dla strony nieznanej z miejsca pobytu – informuje Elżbieta Robaszkiewicz, dyrektor Departamentu Orzecznictwa w Ministerstwie Infrastruktury. – Nie zawsze jest to jednak skuteczne. Często też sądy wzywają, pod rygorem zwrotu wniosku, do dostarczenia np. aktów urodzenia, aktów zgonu czy innych dokumentów, których nie sposób odnaleźć.
Trudno powołać kuratora
– Ministerstwo Infrastruktury podejmuje wiele różnych czynności, ale już np. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie obciążone innymi sprawami nie jest przygotowane do prowadzenia postępowań dowodowych – ocenia adwokat Jan Stachura mający kancelarię adwokacką w Warszawie. – Sądy ustanawiają kuratorów wyjątkowo, ponieważ wnioski dotyczą niejednokrotnie osób, które miałyby obecnie powyżej 100...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta