Koszty sądowe mogą zostać w kieszeni szefa
Nie tylko pracownicy, którzy procesują się ze swoim pracodawcą, mogą zostać zwolnieni z opłat sądowych. Taką możliwość mają także firmy, szczególnie gdy borykają się z kłopotami finansowymi
Umorzenie opłat nie następuje automatycznie, z mocy przepisów. O to trzeba się postarać, składając stosowne oświadczenie. Trzeba w nim wskazać swoją sytuację materialną.
Przywilej, a nie prawo...
Jeśli pracodawca jest osobą fizyczną, która stara się o wspomnianą bonifikatę, musi udowodnić, że koszty bardzo nadwyrężyłyby jego budżet nie tylko firmowy, ale także domowy.
To musi być odpowiednio udokumentowane. Nie wystarczy opisać swojej sytuacji w zwykłym podaniu. Trzeba złożyć w sądzie wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych wraz z wypełnionym oświadczeniem o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania. Formularz takiego oświadczenia można pobrać w każdym sądzie.
Należy go dokładnie wypełnić, zgodnie z rzeczywistością. Za złożenie fałszywych informacji, na podstawie których sąd zwolni od kosztów, grozi bowiem grzywna. Co więcej, sąd może odebrać od osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych przyrzeczenie dotyczące prawdziwości i rzetelności jej oświadczenia.
Do wniosku można dołączyć dokumenty poświadczające wysokość dochodów. Pracodawcy-osoby fizyczne mogą więc załączyć np. najświeższe stany rachunków bankowych, kserokopie zeznań podatkowych czy umów kredytowych albo odcinek poświadczający wysokość świadczenia otrzymywanego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą też wskazać, ile...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta