Czy cesja może uchronić przed podatkiem
Dywidendy wypłacane osobom fizycznym są opodatkowane PIT. Te wypłacane osobom prawnym mogą korzystać ze zwolnienia z CIT. Czy cedując wierzytelność z tytułu dywidendy na spółkę kapitałową, unikniemy podatku?
Krąg podmiotów, które zgodnie z przepisami ustawy o CIT mogą – po spełnieniu określonych warunków – korzystać ze zwolnienia z podatku od dywidendy, jest ograniczony (zwolnienie obejmuje m.in. spółki kapitałowe z siedzibą w państwach członkowskich UE i Konfederacji Szwajcarskiej).
Kto jest uprawniony
Może się jednak zdarzyć, że – np. na skutek cesji wierzytelności z tytułu dywidendy – między dniem podjęcia uchwały o podziale zysku spółki a dniem faktycznej wypłaty dywidendy zmieni się podmiot uprawniony.
Pojawia się wówczas wątpliwość, kto powinien spełniać warunki do objęcia zwolnieniem z podatku: ten, kto był wspólnikiem na dzień podjęcia uchwały o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta