Mój adres: ulica Sowiecka
Czy w Moskwie i innych miastach zostaną zmienione sowieckie nazwy ulic? Pewnie tak, ale nieprędko to nastąpi
W Rosji po raz kolejny zabrzmiał apel o wykreślenie z nazw stołecznych ulic i stacji metra Piotra Wojkowa – jednego z zabójców ostatniego cara. Ale bolszewik Wojkow to tylko wierzchołek góry lodowej. Związek Radziecki i jego „bohaterów” po dziś upamiętniają tysiące nazw ulic, dzielnic, a nawet miast. W Rosji jest m.in. 8409 ulic Sowieckich i 5616 ulic Włodzimierza Lenina.
Główna fala zmian przeszła na początku lat 90., ale i wówczas były one tylko częściowe. – W Moskwie zmieniono nazwy zaledwie 150 ulic – podkreślał na łamach „Izwiestii” historyk Władimir Ławrow. – Tymczasem bolszewicy po dojściu do władzy zmienili 90 proc. wszystkich nazw – w ten sposób znaczyli swoje terytorium – opowiadał.
Także w latach późniejszych, już w czasach ZSRR, zmian dokonywano metodycznie i sprawnie. – Gdy ktoś spadał z sowieckiego piedestału, znikał także z nazw ulic i miast – mówi „Rz” historyk Nikita Pietrow. Kiedy główny autor wielkiego terroru w latach 1937 – 1938, szef NKWD Nikołaj Jeżow zwany Krwawym Karłem, utracił łaski Józefa Stalina, natychmiast zniknął nie tylko z pieczątki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta