Jak bronić się przed nieuczciwym wspólnikiem
Jeśli komplementariusz prowadzi działalność konkurencyjną, to komandytariusz może domagać się przed sądem wydania spółce uzyskanych przez niego korzyści
Spółka komandytowa czy komandytowo-akcyjna stanowi względnie wygodną formułę współdziałania wspólników. Spółki takie tworzy się między innymi dla zoptymalizowania opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez wspólników.
Taka forma umożliwia wykorzystanie zdolności i umiejętności jednej osoby do prowadzenia określonej działalności przy czerpaniu zysków z działalności spółki również przez inną, która nie udziela się w jej reprezentowaniu. Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność za długi spółki komandytariusza jest jednocześnie ograniczona.
Często jednak wspólnicy, po pewnym czasie współpracy, zaczynają rozmijać się w wizjach prowadzonej przez spółkę działalności. Bywają również sytuacje, w których jeden z nich zaczyna czuć się wykorzystywany przez drugiego, uważając, że sukces komercyjny spółka zawdzięcza wyłącznie jego staraniom, nie dostrzegając wysiłku drugiego wspólnika.
Dochodzi jeszcze element finansowy, bo wypracowany zysk spółki, przynajmniej zdaniem wspólnika, powinien być w większej części przyznany jemu. Takie przekonanie o możliwości uzyskania całego zysku z działalności skłania go czasem do podjęcia działalności konkurencyjnej względem spółki.
Kto reprezentuje
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych spółkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta