Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cięcie wydatków najczęstszym lekiem dla finansów publicznych

25 października 2010 | Ekonomia | Danuta Walewska
Jak kraje chcą sobie radzić z deficytami
źródło: Rzeczpospolita
Jak kraje chcą sobie radzić z deficytami

Najpierw wiele rządów, by ratować gospodarkę w trakcie ostatniego kryzysu, podwyższało wydatki. Teraz przyszedł czas na ich cięcie

Tylko trzy kraje Unii Europejskiej – Szwecja, Malta i Polska, nie wprowadziły drastycznych programów oszczędnościowych.Oprócz Szwecji, która głęboką reformę finansów publicznych wdrożyła jeszcze przed kryzysem i dzisiaj nie boryka się z problemem wiarygodności finansowej, większość krajów Unii musi ciąć wydatki, aby zrównoważyć swoją rozrzutność z ubiegłego roku.

Ekonomiści nie mają złudzeń: dla krajów Unii Europejskiej idą teraz najtrudniejsze lata. Po wyjściu z kryzysowego szoku najtrudniejszy okazał się powrót do wzrostu, zwłaszcza w sytuacji kiedy cięcia wydatków będą hamowały wzrost gospodarczy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że europejska gospodarka w tym roku będzie się rozwijać w tempie 2,3 proc., aby w przyszłym zwolnić do 2,2 proc. Rozwój gospodarki w naszej części Europy będzie przy tym hamowany ponownym spowolnieniem rozwoju na Zachodzie Europy. Ten wzrost będą dusić właśnie drastyczne oszczędności, jakie narzuciły rządy w poszczególnych krajach. Osiągnięcie wyższego wzrostu nie będzie też możliwe bez głębokich reform rynku pracy oraz usług, na co Unia nawet pod presją kryzysu nie jest gotowa.

Francja

Cięcia wydatków i reformy mają przynieść oszczędności umożliwiające obniżenie deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2013 r. To oznacza, że Francuzi powinni oszczędzić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8761

Spis treści
Zamów abonament