Wakacje z dzieckiem, za zgodą szefa
Matka pisemnie uprzedza pracodawcę o tym, że po macierzyńskim chce wykorzystać urlop wypoczynkowy. Brak wniosku w tej sprawie to brak usprawiedliwienia jej nieobecności w firmie
Zgodnie z art. 163 § 3 k.p. na wniosek pracownicy szef udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim. Przepis ten gwarantuje matce dłuższy pobyt z malutkim dzieckiem w domu.
Pracodawca jest więc bezwzględnie związany prośbą w sprawie terminu wypoczynku pochodzącą od pracownicy, która chce mieć urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/ 00).
Te uprawnienia dotyczą także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego (art. 163 § 3 k.p.).
Tylko bezpośrednio
Nie oznacza to jednak, że takim wnioskiem pracownica po urlopie macierzyńskim może dowolnie żonglować, a tym bardziej samowolnie korzystać z wypoczynku. To, że matce wydaje się, że jest na urlopie wypoczynkowym, nie oznacza, że tak jest.
Szef musi wiedzieć o tych planach i to on udziela wypoczynku, nawet jeśli takiej podwładnej przysługuje pierwszeństwo w jego uzyskaniu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta