Nie każdego przedsiębiorcę stać na opłacenie obowiązkowego wpisu
Opłaty sądowe nierzadko stanowią barierę utrudniającą dochodzenie sprawiedliwości. Można wystąpić jednak o zwolnienie przynajmniej z ich części
Wysokość opłat sądowych została szczegółowo określona w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU z 2005 r. nr 167, poz. 1398 ze zm.).
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. Każdy, kto zamierza złożyć pozew lub dokonać innej czynności przed sądem, powinien zajrzeć do wspomnianej ustawy o kosztach.
Właśnie z tego aktu prawnego dowie się, jaką kwotę należy uiścić w konkretnej sytuacji. Opłacie podlegają m.in. pozew, pozew wzajemny, apelacja, zażalenie, skarga kasacyjna, skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, interwencja główna i uboczna, a także wnioski o wszczęcie postępowania nieprocesowego, o ogłoszenie upadłości, o wpis i wykreślenie w księdze wieczystej czy o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym i w rejestrze zastawów oraz o zmianę i wykreślenie tych wpisów.
Nie dla ubogich
Przy wnoszeniu pozwu mamy do czynienia z opłatą stosunkową. Procentowo wyrażona wysokość wpisu nie jest znaczna, wynosi 5 proc., aczkolwiek w niektórych sytuacjach może być przeszkodą nie do przejścia.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta