Polityczne skutki palikotyzmu
Słabość partii Janusza Palikota potwierdzi słuszność dotychczasowego kursu Platformy, a więc polityki opartej wyłącznie na prowadzeniu wojny z PiS – pisze publicysta
Nie należy chwalić/opłakiwać (niepotrzebne skreślić) dnia przed zachodem słońca. Ale dotychczasowe sondaże wskazują, że ugrupowanie Janusza Palikota ma niewielkie szanse na odegranie roli czarnego konia polskiej polityki. Jeśli ta sytuacja utrzyma się, to będzie to fakt bardzo znaczący.
Powód do zadowolenia będą mieli przede wszystkim politycy PO. Bo okaże się, że odejście z tej partii marginalizuje nawet tak rozpoznawalnego – i w pewnych, mniejszościowych, ale zauważalnych grupach – popularnego polityka, jakim jest Palikot.
Bardziej skomplikowana jest odpowiedź na pytanie, czy fiasko „palikotyzmu praktycznego” byłoby dobrą czy złą wiadomością dla PiS. Na jednym planie – złą, bo z sondaży wynika, że gdyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta