Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamiętaj: umowa deweloperska i rachunek powierniczy zamknięty

25 października 2010 | Nieruchomości, budownictwo
Aleksandra Morawska, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych Kurek, Kościółek, Wójcik
źródło: Archiwum
Aleksandra Morawska, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych Kurek, Kościółek, Wójcik

Aleksandra Morawska, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych Kurek, Kościółek, Wójcik: Budowa osiedla może zostać zakończona bez udziału samego dewelopera i jego wykonawców, jeśli firma nie wywiązała się z umowy deweloperskiej. Aby jednak do tego doszło, musisz zawrzeć taką właśnie umowę u notariusza i wpisać swoje roszczenie do księgi wieczystej

Aleksandra Morawska

Rz: Co może zrobić klient dewelopera, gdy po podpisaniu umowy deweloper nie buduje naszego lokalu bądź tempo prac nie gwarantuje terminowego zakończenia budowy?

Aleksandra Morawska: Z kłopotów może go wybawić tzw. umowa deweloperska, jeśli taką zawarł. Wbrew jednak powszechnemu przekonaniu nie każda umowa z deweloperem na zakup lokalu jest umową deweloperską. Aby można było o niej mówić, powinna ona spełniać łącznie następujące warunki: w chwili zawarcia umowy deweloper musi być właścicielem gruntu, na którym ma powstać budynek z lokalami, musi posiadać decyzję pozwolenia na budowę, a roszczenie z takiej umowy musi być wpisane do księgi wieczystej nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja.

Dzięki takim zabezpieczeniom w przypadku znacznych opóźnień w zakończeniu inwestycji czy w razie żądania przez dewelopera dopłat do ceny lokalu nieuwzględnionych w umowie pod rygorem niezakończenia inwestycji, czy też w przypadku innych problemów związanych z realizacją budowy, klient może zwrócić się do sądu, by ten powierzył zakończenie realizacji inwestycji innemu podmiotowi na koszt dewelopera. Tym samym budowa może zostać zakończona bez udziału samego dewelopera i jego wykonawców....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8761

Spis treści
Zamów abonament