Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finanse bliżej ludzi

12 listopada 2010 | Eko+ | Małgorzata Iwanicz-Drozdowska Piotr Błędowski
Małgorzata Iwanicz-Drozdowska
źródło: Archiwum
Małgorzata Iwanicz-Drozdowska
Piotr Błędowski
źródło: Archiwum
Piotr Błędowski

Wykluczenie finansowe, czyli brak dostępu do tego typu usług, wciąż jest problemem

Zjawisko wykluczenia polegające na ograniczeniu możliwości udziału w rozmaitych sferach życia społecznego jest znane od dawna i doczekało się licznych opracowań naukowych oraz zaleceń dla polityków, jak z nim walczyć lub przynajmniej zapobiegać jego rozwojowi.

Dotychczasowe wysiłki w tym kierunku tak w Polsce, jak i w innych krajach europejskich nie przynoszą jednak zadowalających rezultatów. Co więcej, wykluczenie pojawia się w kolejnych obszarach naszego życia.

Mówi się coraz więcej o wykluczeniu cyfrowym, a od niedawna uwagę specjalistów przyciąga temat wykluczenia finansowego (financial exclusion) i integracji finansowej (financial inclusion).

*

Wykluczenie finansowe jest pojęciem, dla którego nie ma jednej, ściśle określonej definicji, choć występuje w nich wiele punktów wspólnych. W Polsce problemem bywa także stosowanie odpowiedniego nazewnictwa.

Za pierwszych autorów, którzy użyli określenia „wykluczenie finansowe” uznaje się brytyjskich geografów A. Leyshona i N. Thrifta (1995 r.). Według nich wykluczenie finansowe to proces, który prowadzi do ograniczenia dostępu do systemu finansowego określonych grup społecznych. Dotyka ono najczęściej grup o graniczonych dochodach.

W raporcie przygotowanym na zlecenie Komisji Europejskiej (2007) grupa ekspertów, w tym piszący ten tekst,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8775

Spis treści
Zamów abonament