Wycinki ze szklanej historii
Jan Kobuszewski, Adam Słodowy, Olga Lipińska i dziesiątki innych sław telewizji stawiły się na otwarciu ekspozycji, która ma przerodzić się w Muzeum TVP
Eksponaty znaczące historię telewizji publicznej zajmują na razie jedynie sto metrów. – To kropla z tego, co pamiętamy choćby z Teatrów TV– mówi Alicja Majewska, a już za chwilę śpiewa piosenkę z serialu „O7 zgłoś się” skomponowaną przez Włodzimierza Korcza.
– To dopiero początek – uspokaja Paweł Paluch, członek zarządu TVP, który otworzył wystawę razem z jej pomysłodawcą Hubertem Waliszewskim. – Planujemy stworzenie muzeum, w którym odbywać się będą m.in. projekcje, warsztaty i dostępne dla wszystkich zainteresowanych spotkania – dodaje.
Więcej w sieci
Na razie wystawę ulokowaną w najbardziej reprezentacyjnym, ale i strzeżonym gmachu Telewizji mogą obejrzeć jedynie grupy zorganizowane po otrzymaniu stosownych przepustek.
Wejście indywidualnym gościom i bez zbędnych formalności umożliwi klub TVP. Ma on powstać w przyszłym roku.
– Byłoby to miejsce umożliwiające kontakt odbiorców, zwłaszcza młodych, z telewizyjnymi twórcami – obiecuje Paluch. O klubie na razie nic więcej nie wiadomo.
Wiadomo jednak, że ekspozycja rzeczywiście będzie się rozrastać – do końca tego roku pojawią się ekrany plazmowe, na których zobaczymy archiwalne nagrania. A już teraz pod adresem Retro.tvp.pl znajdziemy informacje, zdjęcia i fragmenty programów sprzed lat.
Pomysłodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta