Jak sprzedać, ale być właścicielem
Przedsiębiorca, który nie jest do końca pewny, czy kontrahent zapłaci za towar, może zastrzec jego własność. Ważne, by pismo to stwierdzające opatrzyć tzw. datą pewną
Każdy przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą towarów stara się jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Rzecz jasna chodzi tu zwłaszcza o otrzymanie umówionej zapłaty.
Rzadko się zdarza, aby odbiorca płacił za towar z góry lub w momencie dostawy, najczęściej strony ustalają odroczony termin płatności. Gwarancją uzyskania zapłaty może być zastrzeżenie własności sprzedanych rzeczy aż do momentu uiszczenia umówionej ceny.
Data pewna
Na podstawie art. 589 kodeksu cywilnego jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, to w razie wątpliwości uznaje się, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym.
Jeżeli rzecz zostaje wydana kupującemu, zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone pismem. Jest ono skuteczne względem wierzycieli kupującego, jeżeli pismo ma datę pewną.
Zgodnie z art. 81 k.c., w sytuacji gdy ustawa uzależnia ważność albo określone skutki czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta