Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy oddział może mieć własny NIP

12 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Agata Łapińska

Kiedy oddział zagranicznego przedsiębiorcy powinien posługiwać się odrębnym numerem identyfikacji podatkowej? Organy podatkowe nie wypracowały dotąd jednolitej praktyki

Co ciekawe, niejednokrotnie nie idzie ona w parze z wydawanymi w tym zakresie interpretacjami.

Jeden podmiot, jeden numer

Zasada indywidualizacji wynikająca z ustawy o NIP nakazuje, aby jeden podmiot prawny posługiwał się jednym i tym samym NIP dla celów rozliczeń we wszystkich podatkach.

Niestety, jak to zwykle bywa, idee przyświecające ustawodawcy rozmijają się z pełną absurdów polską rzeczywistością podatkową, z którą muszą się mierzyć przedsiębiorcy zagraniczni planujący prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej poprzez oddział.

Ze wskazówek organów podatkowych nie wyłania się dla przedsiębiorcy zagranicznego jasny obraz jego obowiązków w zakresie rejestracji dla celów podatków. Rozbieżności dotyczą liczby NIP, które w takim wypadku może (czy powinien) uzyskać podatnik, mimo że na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zarówno oddział, jak i spółka matka to nadal jeden i ten sam podatnik.

Poglądy fiskusa

Organy podatkowe w interpretacjach dotyczących statusu oddziału dla celów VAT w większości potwierdzają, że nie jest on podmiotem samodzielnie prowadzącym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8775

Spis treści
Zamów abonament