Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ktokolwiek wie, gdzie się podział szef

12 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Jeśli znika przedsiębiorca będący pracodawcą, to pozostawiona załoga szybko powinna zawiadomić policję. Dzięki temu może uda się ustalić jego adres pobytu i wyegzekwować należne świadczenia i papiery

Położenie personelu różni się w zależności od tego, jaką formę prawną ma zakład przeżywający kłopoty i kto nim dowodzi. Niestety, najgorzej mają ci, których szef nagle się zdematerializował, a będąc jednocześnie przedsiębiorcą działał na podstawie rejestracji w urzędzie gminy.

Zgłoś dzielnicowemu

Bezradność załogi pozostającej zazwyczaj z nieuregulowanymi świadczeniami najczęściej prowadzi ją na policję. To zresztą słuszna droga. Aby wszcząć bowiem poszukiwania pracodawcy i wyegzekwować należne pieniądze, pracownicy muszą znać adres jego pobytu.

To także właściwy trop, gdy uciekinier celowo uchybił obowiązkom pracodawcy, także tym związanym z dokumentami. A za to grozi odpowiedzialność nie tylko na podstawie kodeksu pracy, ale także kodeksu karnego, i to nawet w postaci trzyletniego więzienia.

Finansowe zobowiązania, gdy nie uregulował ich za zatrudnionych znikający przedsiębiorca, weźmie na siebie Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, choć nie w pełnej wysokości. Art. 8a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8775

Spis treści
Zamów abonament