Kiedy sprzedaż przez Internet jest działalnością gospodarczą
Zawierając transakcje w sieci, warto sobie zadać pytanie, czy robimy to prywatnie, czy jako przedsiębiorcy
W zależności od odpowiedzi różne będą tego konsekwencje, od zakresu uprawnień nabywcy przysługujących wobec sprzedawcy po zasady opodatkowania tych transakcji, w szczególności na pograniczu podatków: od czynności cywilnoprawnych i VAT.
W przypadku sprzedaży prowadzonej przez osoby prawne, zwłaszcza spółki kapitałowe i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym handlowe spółki osobowe, sprawa nie budzi aż takich wątpliwości. Warto przyjrzeć się natomiast sprzedaży wykonywanej przez osoby fizyczne.
Przez stronę www lub serwis aukcyjny
W zasadzie oczywista wydaje się sytuacja, gdy towary oferowane są przez stronę internetową sprzedawcy, związaną z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Taka forma przedstawiania swojej oferty jest jednoznaczną deklaracją sprzedającego, że zawierane transakcje dokonywane są w ramach jego działalności gospodarczej.
Inaczej jest, gdy sprzedawca oferuje swój towar np. w serwisie aukcyjnym. Największy w Polsce serwis tego typu – Allegro – wprowadził możliwość założenia przez przedsiębiorców w tym serwisie konta firmowego. Ma ono charakterystyczne oznaczenie, a oferowanie towarów za jego pośrednictwem to deklaracja, że dana sprzedaż prowadzona jest w ramach działalności gospodarczej (tak samo jak oferowanie towarów z firmowej strony www).
Nie należy jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta