Wicekurator oświaty to pracownik na umowie
Stosunek pracy na podstawie powołania powstaje, gdy ustawa tak stanowi – wyraźnie bądź odsyłając do innych regulacji kreujących takie zatrudnienie
Nie wystarczy przy tym samo enigmatyczne stwierdzenie w ustawie, że dany organ powołuje na określone stanowisko.
To tzw. zjawisko pozornego powołania, będące w istocie tylko powierzeniem innych zadań w ramach trwającego stosunku pracy: umownego lub z mianowania – wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 18 maja 2010 r. (I PK 15/10).
W czym problem
Przepisy ustanawiające stosunki pracy w podmiotach sektora finansów publicznych są skomplikowane i często modyfikowane. Przekonała się o tym pani Ewa, która od 8 sierpnia 1992 r. pracowała w kuratorium jako wizytator szkolnictwa podstawowego na podstawie umowy o pracę. Od 1 września 1992 r. jej stosunek pracy przekształcił się na mocy ówczesnej ustawy o pracownikach urzędów państwowych w mianowanie, zaliczając ją do członków korpusu służby cywilnej.
Na wniosek kuratora wojewoda powołał ją, w świetle art. 30 ust. 4 ustawy o systemie oświaty, na stanowisko wicekuratora. Następnie pracodawca poinformował ją, że jej zatrudnienie od 1 stycznia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta