Nowy rok niektórych uderzy po kieszeni
Różne godziny robocze zaniżą wysokość dodatków za pracę w nocy, wynagrodzeń za urlop, nadgodziny i dyżur. Są też trudności związane z naliczeniem pieniędzy za niewykorzystane wakacje
Wchodzący w życie 1 stycznia 2011 r. znowelizowany kodeks pracy (DzU U z 2010 r. nr 224, poz. 1459) daje pracodawcom możliwość wyznaczania dni wolnych z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w kalendarzowe święta.
Zatrudnieni, wobec których takie praktyki zostaną zastosowane, będą mieć więcej pracy, bo w myśl nowych przepisów godzin roboczych nie będą obniżać święta będące jednocześnie szóstym wolnym dniem tygodnia.
Ponadto zatrudnieni, dla których święta będą jednocześnie szóstym wolnym dniem tygodnia, stracą finansowo m.in. na dodatkach nocnych, wynagrodzeniu urlopowym, płacy za pracę nadliczbową i za dyżur. Niewykluczone są także dysproporcje w ekwiwalencie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Co z tym współczynnikiem
Nowe zasady liczenia roboczogodzin rodzą bowiem pytanie, jak obliczyć współczynnik ekwiwalentowy na 2011 r. dla pracowników, których grafiki przewidują wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w każde święto. Współczynnik uzyskujemy w wyniku następujących działań....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta