W obronie poziomu aplikacji
Otwieranie dostępu do zawodu nie może się wiązać z obniżeniem poziomu szkolenia, a w konsekwencji standardów świadczenia pomocy prawnej przez radców prawnych wykształconych w takim systemie – pisze dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie
Toczy się dyskusja na temat rzekomo zbyt wysokich wymagań na aplikacji radcowskiej w Warszawie. Formułowane są zarzuty, że kolokwia są za trudne, a egzaminatorzy traktują aplikantów zbyt surowo. Pojawiła się wręcz sugestia, że celowo postawiono poprzeczkę tak wysoko, by po pierwszym roku aplikacji pozostało jak najmniej osób. Są to opinie nieuzasadnione i krzywdzące.
Chodzi o jakość
Ustawowym zadaniem OIRP jest kształcenie aplikantów. Od jakości tego kształcenia zależy poziom profesjonalizmu radców świadczących pomoc prawną. Byliśmy przekonani, że zapewnienie najwyższych standardów szkolenia jest przedmiotem wspólnej troski samorządu zawodowego oraz władz państwowych. Dlatego niepokoją publiczne wypowiedzi niektórych urzędników państwowych, którzy sugerują obniżenie poziomu kształcenia aplikantów, a nawet zapowiadają “pilne działania” w tym zakresie.
Nikt inny nie zrobił tyle dla aplikantów co izba warszawska
Ostatecznym sprawdzianem kwalifikacji jest końcowy egzamin zawodowy. W bieżącym roku w Warszawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta