Zagrajmy w dramacie przebaczenia
Ważne, żebyśmy nie sprowadzali naszego świętowania wyłącznie do klimatu - mówi o. Jan Andrzej Kłoczowski
Rz: Myśli ojciec, że Polacy kochają święta religijne?
O. Jan Andrzej Kłoczowski: Kochamy święta na pewno, ale nie wiem, czy przeżywamy je religijnie. W tej chwili konsumpcja wchodzi w nas masowo. Odnoszę wrażenie, że ledwo skończy się Halloween, zaczynają się święta Bożego Narodzenia, które się rozmywają w kupowanych przez nas skarpetkach, zabawkach dla dzieci i innych rozmaitych rzeczach. Czyli Boże Narodzenie to święto, podczas którego kościołem stają się galerie handlowe – tak jest przynajmniej w wielkomiejskiej części Polski.
Polska wieś jest bardziej religijna?
Na wsiach mają dalej do galerii. Ale za to tam telewizja wyrównuje wszystko. Jest ona ciężkim walcem, który przejeżdża po głowach większości ludzi.
Wielkość Boga jest tak ogromna, że mogła się uobecnić tylko – jak to pięknie mówiła staropolszczyzna – w takiej nikczemnej postaci. Bóg nie jest realizacją i przedłużeniem naszych potrzeb
Co to znaczy być człowiekiem religijnym?
Człowiek religijny to taki, który świętuje – czyli znajduje drogę prowadzącą do jakiejś świętości. To człowiek, który wie, że musi w swoim życiu znaleźć czas wyłączony z tego, co nazywamy czasem codziennym, i wejść w inny wymiar.
Człowiek z natury swojej jest religijny, chociaż wbrew temu, co mówił Tertulian, jego religijność nie jest z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta