Aport będzie przychodem, ale zwolnionym z podatku
Czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej powoduje powstanie po stronie wspólnika dochodu opodatkowanego PIT? W przyszłym roku odpowiedź na to pytanie nie będzie już budzić wątpliwości
Opodatkowanie aportów wnoszonych przez osoby fizyczne do spółek osobowych od dłuższego czasu rodzi sporo kontrowersji. Wynika to z różnych interpretacji przepisów przez organy podatkowe i sądy administracyjne.
Z jakiego źródła
Ustawa o PIT w art. 17 ust. 1 pkt 9 w brzmieniu obowiązującym do końca tego roku wskazuje, że wniesienie aportu do spółki kapitałowej skutkuje powstaniem przychodu po stronie wnoszącego aport. Jednocześnie nie reguluje kwestii wnoszenia aportów do spółek osobowych.
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych w razie wniesienia do spółki osobowej wkładu w postaci udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych po stronie wnoszącego powstaje przychód z kapitałów pieniężnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT.
Przepis ten mówi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Jeśli przedmiotem aportu do spółki osobowej są wybrane składniki majątku wykorzystywane w ramach prowadzonej przez wnoszącego aport działalności gospodarczej, wówczas, zdaniem fiskusa, powstaje u niego przychód na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.
Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta