Niepełnosprawny lekarz bez dodatkowych przywilejów
Siedem godzin to maksymalny limit pracy w ciągu dnia dla każdego pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Rodzaj wykonywanego zawodu jest bez znaczenia
Lekarz ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ile godzin powinien pracować? Ustawa o zatrudnianiu niepełnosprawnych mówi, że maksymalnie siedem.
Zatem przy ośmiogodzinnym dniu pracy o godzinę mniej. Ustawowy czas pracy lekarza wynosi 7 godz. 35 min. Czy w związku z tym lekarz o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie po-winien pracować maksymalnie 6 godz. 38 min (7 godz. 35 min – 1 godz.)? – pyta czytelnik.
Zatrudnieni na etat pracują co do zasady osiem godzin dziennie i średnio 40 tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Co do zasady, bo są grupy zawodowe, których czas pracy jest krótszy. Należą do nich właśnie lekarze.
Oni pracują maksymalnie 7 godzin 35 minut na dobę oraz przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień. Tak stanowi art. 32g ustawy z 31 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.; dalej ustawa o ZOZ).
Bez przeliczania
Godzin roboczych jest jeszcze mniej, gdy pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wtedy w ciągu doby nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 na tydzień, o czym z kolei przesądza art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta