Co pracodawca ma zrobić i o czym pamiętać na przełomie roku
Ostateczna korekta odpisów na zfśs za 2010 rok, decyzja o dalszym istnieniu tego funduszu czy rozliczenie grudniowych wynagrodzeń – to tylko niektóre z zadań, które musimy wykonać jeszcze w 2010 lub na początku 2011 roku
Koniec i początek roku to okres wzmożonej pracy w służbach kadrowo-płacowych. Trzeba dotrzymać wielu terminów rozliczeń, sporządzić dodatkowe, roczne sprawozdania.
Aby o niczym nie zapomnieć, przygotowaliśmy tę ściągawkę. Zaczniemy od zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, bo tu ważną datą jest 31 grudnia.
Korekta zfśs
Podstawę naliczania odpisu na zakładowy fundusz socjalny (zfśs) stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy
- skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych,
- obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).
Tak stanowi § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 349).
Aby obliczyć przeciętną liczbę osób zatrudnionych w danym roku kalendarzowym, sumujemy przeciętne liczby zatrudnionych z poszczególnych miesięcy, a uzyskany wynik dzielimy zawsze przez 12, nawet jeśli firma działała niecały rok. Choć przepisy nie zawierają objaśnienia, jak liczyć przeciętną liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach, można tu skorzystać, w zależności od stopnia nasilenia zmian w zatrudnieniu, z trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta