Rozliczenia z zakładem tylko na rynkowych warunkach
Transakcje pomiędzy centralą i zakładem podlegają przepisom o cenach transferowych. Stąd ważne jest ustalenie, czy placówka, za pomocą której prowadzimy działalność za granicą, spełnia definicję zakładu
Wiąże się z tym bowiem obowiązek sporządzania szczegółowej dokumentacji podatkowej. Ponadto, gdy poziom wynagrodzenia w transakcji z zakładem odbiega od warunków rynkowych, podlega przepisom o szacowaniu dochodu.
Były wątpliwości
Przez długi okres kwestia, czy zakład podlega przepisom o cenach transferowych, budziła wątpliwości. Uważano, że zakład należy traktować tożsamo z jednostką macierzystą, tj. jako jedno przedsiębiorstwo. Taki punkt widzenia powodował, że przepisy o cenach transferowych w żaden sposób nie mogły dotyczyć zakładu ze względu na to, że nie był on traktowany jako odrębny podmiot (podatnik).
Uznawano, że posiadanie przez spółkę macierzystą zakładu za granicą nie oznacza, że powstaje nowy podmiot podatkowy, ponieważ opodatkowaniu podlegać będzie spółka macierzysta, tyle że od dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej na terytorium drugiego państwa (tak np. interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 31 sierpnia 2005 r., DP3/423-24/05/61612).
Zmienione przepisy
Wątpliwości dotyczące zakładu i przepisów o cenach transferowych zostały rozwiane dopiero w wyniku nowelizacji ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2007 r., oraz zmiany rozporządzenia wykonawczego ministra finansów do art. 11 ustawy o CIT (rozporządzeniem z 10 września 2009 r.). Nowe przepisy wprowadziły obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta