EBC: historia dłuższa niż dwanaście lat
Europejski Bank Centralny to instytucja, która ustala stopy procentowe dla kilkunastu państw strefy euro
Europejski Bank Centralny pełni funkcję banku centralnego dla kilkunastu państw wchodzących w skład unii gospodarczej i walutowej – jednego z największych bloków gospodarczych we współczesnym świecie. Ale powstał zaledwie kilkanaście lat temu. Nie oznacza to jednak, że wziął się znikąd.
Różne pomysły
O integracji walutowej w Europie myślano już na początku lat 60. Ale dopiero pod koniec lat 60. szefowie państw wchodzących w skład EWG zdecydowali się na stworzenie planu ściślejszej integracji ekonomicznej. W tzw. raporcie Wernera z 1970 r. zakładano, że unia walutowa powstanie do 1980 r. Ale w 1971 r. załamał się obowiązujący dotychczas na świecie system sztywnych kursów walutowych utworzony w Bretton Woods jeszcze w czasie II wojny światowej. Rozpoczęła się era dużych zmian notowań walut. To utrudniło realizację zarysowanego w 1970. planu, ale równocześnie sprawiło, że krajom wspólnoty zaczęło zależeć na ograniczeniu wahań wzajemnych kursów walut. Skutek? Utworzenie tzw. węża walutowego. Jego skład się zmieniał. Pojawiały się w nim nowe waluty, ale część wypadła. W 1977 r. ograniczał się już do marki niemieckiej oraz walut państw Beneluksu i Danii.
W 1979 r. za sprawą Niemiec i Francji integracja walutowa zaowocowała pierwszą instytucją – pojawił się Europejski Mechanizm Walutowy – ERM (dziś istnieje ERMII – dla krajów, które mają zamiar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta