Nabycie udziału jest połączone z przejęciem długów
Przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej jest możliwe tylko wówczas, gdy przewidziano to w jej umowie
Przez ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (tj. jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej) należy rozumieć wszystkie przysługujące mu w niej prawa (np. do reprezentacji czy udziału w zyskach), jak również obowiązki (np. uczestnictwo w stratach, powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej).
Owe prawa i obowiązki nie podlegają rozszczepieniu.
Takie stanowisko wyraził m.in. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w postanowieniu z 13 maja 2009 r. (VIII Ga 23/09), podnosząc, że zbycie procentowe udziału w spółce osobowej (części tego udziału) godzi w integralność udziału jako konglomeratu uprawnień o charakterze majątkowo-korporacyjnym i jest niedopuszczalne.
Od tej ogólnej zasady są jednak dwa wyjątki. Pierwszy określa art. 122 k.s.h., w świetle którego zbycie ogółu praw i obowiązków przez komandytariusza nie powoduje przejścia na nabywcę prawa do prowadzenia spraw spółki.
Ponadto art. 10 k.s.h. (regulujący obrót udziałem, tj. ogółem praw i obowiązków, w podmiocie) nie znajduje również zastosowania do praw i obowiązków akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej, albowiem zbycie akcji odbywa się tak jak w spółce akcyjnej.
To co przysługuje występującemu
W sytuacji przeniesienia ogółu praw i obowiązków na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta