Kurs walutowy – najlepszym barometrem gospodarki
Jest wiele czynników, które wpływają na notowania walut. W długim terminie decyduje o nich stan gospodarki
Kurs waluty zależy od wielu różnych czynników, ale najkrócej można opisać to tak, że oddaje on siłę danej gospodarki. Im ta gospodarka jest silniejsza (im szybciej rośnie wydajność pracy), tym mocniejsza waluta. Znaczenie ma również poziom inflacji. Kraj, gdzie wartość pieniądza obniża się w związku z szybszym niż u głównych partnerów gospodarczych podnoszeniem się ogólnego poziomu cen (czyli kraj z wysoką inflacją), musi się liczyć z podobnie szybkim spadkiem notowań swojej waluty.
Jaki reżim
W krótkim okresie kształtowanie się kursu walutowego jest dużo bardziej skomplikowane.
Znaczenie ma m.in. to, jakie zasady ustalania kursu przyjmą władze (w Polsce za kurs odpowiadają rząd i Narodowy Bank Polski). Mówi się o „reżimie kursowym”. Możliwe jest stosowanie:
∑ kursu sztywnego – cena obcej waluty (zwykle określa się kurs tylko wobec jednej, najważniejszej z punktu widzenia danej gospodarki, albo wobec koszyka walut) jest ustalona na stałym poziomie. Władze danego kraju są odpowiedzialne za zapewnienie możliwości wymiany swojego pieniądza na waluty obce po zadeklarowanym kursie. Takiemu reżimowi walutowemu często towarzyszą ograniczenia w przepływie kapitału do i z danej gospodarki;
∑ kursu płynnego – przeciwieństwa kursu sztywnego: o notowaniach waluty decyduje wyłącznie rynkowa gra podaży i popytu. Jeśli w krótkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta