Katastrofa Tu-154 do Strasburga?
Pełnomocnik rodzin ofiar rozważa wniesienie skargi przeciw Rosji do Trybunału Praw Człowieka
Choć Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK), publikując raport, zakończył pracę, śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej nadal prowadzi rosyjska prokuratura.
Wystąpić o status pokrzywdzonych
– Krewni osób, które zginęły 10 kwietnia, powinni możliwie szybko wystąpić o status pokrzywdzonych w tym postępowaniu. Dzięki temu będą mogli np. składać wnioski dowodowe do rosyjskiej prokuratury. Jeśli zaś rezultat tego postępowania nie będzie dla rodzin satysfakcjonujący, mogą zaskarżyć go najpierw do rosyjskiego sądu, a potem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – uważa dr Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN, współautor polskiej skargi katyńskiej do Trybunału.
Mecenas Zbigniew Cichoń, pełnomocnik Zuzanny Kurtyki i Alicji Zając, wdów po prezesie IPN i senatorze PiS, którzy zginęli w katastrofie, przyznaje, że taki scenariusz rozważa. – Wystąpienie do Trybunału w Strasburgu mogłoby pomóc tej wyjątkowej sprawie. Strona rosyjska, jak dotąd, nie daje nam gwarancji rzetelnego postępowania wyjaśniającego tę niebywałą tragedię – uważa. – Widzimy m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta