Jak wybrać wykonawcę do realizacji dotowanego projektu
Chociaż firmy, które otrzymały dofinansowanie, zazwyczaj nie muszą przestrzegać prawa zamówień publicznych, to nie znaczy, że mogą udzielać zleceń w dowolny sposób
Planując realizację inwestycji z wykorzystaniem unijnego dofinansowania, należy uwzględnić, że od momentu formalnego przyznania grantu do rzeczywistego przekazania środków na konto beneficjenta mija przeważnie kilka miesięcy.
W tym czasie trzeba zmierzyć się z formalnościami wynikającymi z podpisanej umowy. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest prawidłowa realizacja dostaw oraz zakup usług i robót budowlanych. Uchybienia związane ze składaniem zamówień należą do najczęstszych przyczyn opóźnień w otrzymywaniu środków z dotacji.
Bez przetargów publicznych
Każdy beneficjent pomocy unijnej jest zobowiązany na mocy podpisanej umowy o dofinansowanie do właściwego dokumentowania ponoszonych wydatków w celu zagwarantowania przejrzystości dysponowania środkami publicznymi. W kontekście zawierania umów z dostawcami towarów i usług oznacza to, że musi stosować określone procedury składania zamówień. Procedury te mogą być narzucone bezpośrednio przez ustawodawcę bądź wynikać z wytycznych instytucji udzielającej wsparcia >patrz schemat.
Znakomita większość przedsiębiorstw nie jest zobligowana do stosowania prawa zamówień publicznych i realizuje zamówienia według własnych procedur stworzonych na podstawie wytycznych instytucji udzielającej wsparcia.
Gdy brakuje trzeciego
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta