Przepisy przejściowe mogą być podatkową pułapką
Nowe spółki kapitałowe, które wydłużyły swój pierwszy rok podatkowy, mogą mieć kłopoty
Z wyjaśnień organów podatkowych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych wynika bowiem, że mimo iż ich okres rozliczeniowy rozpoczął się przed 31 grudnia 2010 r. i nie zakończył się do tego dnia, nie powinny po tej dacie stosować korzystniejszych starych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT). Tymczasem pobieżna lektura regulacji przejściowych ustawy nowelizującej mogła wiele osób skłonić do odmiennych wniosków.
Częste nowelizacje
Ustawa o CIT nowelizowana jest dość często. Były co prawda w przeszłości takie okresy, kiedy żadne nowe przepisy nie pojawiły się na przełomie lat, niemniej sytuacje te należą do rzadkości.
Z pewnym uproszczeniem można więc stwierdzić, że ustawa o CIT zmienia się co roku.
Podobnie jak w poprzednich latach, między innymi w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego z 15 lutego 2005 r. (K 48/04) i z 25 listopada 1997 r. (K 26/97) o niezbędnym vacatio legis w podatkach dochodowych, ustawa nowelizująca CIT na rok 2011 została uchwalona z należytym wyprzedzeniem, bo już 25 listopada 2010 r. (czyli aż z pięciodniowym zapasem) i równie sprawnie opublikowana (choć już bez zapasu, w Dzienniku Ustaw nr 226 z 30 listopada 2010 r.).
Jak było...
Również wzorem lat poprzednich ustawa nowelizująca zawiera przepisy przejściowe, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta