Na walutowej huśtawce
Światowy system płynnych kursów walutowych istnieje od niespełna 40 lat
Żyjemy w okresie dużych zmian kursów walutowych. Doświadczyliśmy tego również w Polsce - jesienią 2008 r. euro kosztowało niewiele ponad 3,2 zł, by w niecały rok później kurs przekroczył 4,9 zł, a dziś jest mniej więcej w połowie drogi między obiema tymi wartościami. Nie powinno budzić żadnego zdziwienia, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, od zakończenia II wojny światowej, losy niektórych walut były jeszcze bardziej zmienne. Ogromnym przeobrażeniom podlegał także światowy system walutowy.
Dolary za złoto
Podwaliny pod powojenny system walutowy zostały położone w 1944 r. w ramach porozumienia z Bretton Woods. Ustalono wówczas, że po wojnie główną światową walutą stanie się amerykański dolar. Był to okres, w którym wierzono, że o wartości waluty decyduje jej wymienialność na złoto. Ustalono więc, że uncja złota będzie kosztować 35 dolarów. Uczestnicy porozumienia (w tym najważniejsze światowe gospodarki) mogli wymieniać dolary na złoto w amerykańskim banku centralnym. Co z innymi walutami? Miały one sztywne kursy wobec dolara. Notowania mogły odchylać się o zaledwie 1 proc. Na straży nowego systemu walutowego stanęły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta